Erin Jacksoni põnev kuldmedal Pekingi olümpiamängudel seab sihikule 2026. aasta talimängud

Pärast olümpiamängude elevust – ja stressi ja survet – ei tea paljud sportlased kohe, kas nad tahavad seda kõike neli aastat hiljem uuesti teha.

Aga mitte Erin Jackson.

29-aastane kiiruisutaja ja kahekordne olümpiavõitja, kes võitis Pekingis naiste 500 meetri jooksus kulla võitis oma ajaloo esimese olümpiamedali, januneb vaid enama järele.

Lõppude lõpuks hakkas Florida põliselanik, kes kasvas üles rulluisutamises võistlemas, alles 25-aastaselt jääl esimest korda uisutama. Ta kvalifitseerus 2018. aasta olümpiamängudele vaatamata sellele, et alustas selle spordialaga alles umbes aasta varem, saavutades 24 m jooksus 500. koha. .

Kuid kasvav mugavustunne jääl ja jätkav tehnika lihvimine on võimaldanud Jacksonil saada üheks maailma parimaks. Ja ta alles alustab.

"Ma plaanin kindlasti minna aastaks 2026," ütles Jackson mulle telefoni teel pärast seda, kui ta olümpiamängudelt koju naasis. "See on olnud ainult poolteist hooaega, mil tunnen end jääl paremini ja seda mugavust rohkem. Ma ei saa praegu enam peatuda; Ma alles hakkan sellest aru saama!”

Jackson ütleb, et tema uisutamise "suur hüpe" tuli tegelikult alles eelmisel hooajal. Ta tegi oma tehnika osas tihedat koostööd oma treeneri Ryan Shimabukuroga, kes oli eriti abiks videoülevaate tegemisel, parandades selliseid asju nagu eriti sügaval istumine ja rohkem põlvekõverdusi, raiskades vähem energiat ja saavutades kurvides parema positsiooni.

Jackson oli üks kuuest ameeriklasest, kes võitis Pekingis individuaalse kuldmedali. (USA-l oli kokku kaheksa kuldmedalit tänu lumelauakrossi segavõistkondlikule ja segavõistkondlikule õhusõidule.) Tema meeskonnakaaslane Brittany Bowe teenis USA ainsa teise kiiruisutamise individuaalse medali, pronksi naiste 1000 m jooksus.

Jackson oli sel hooajal võitnud 500 m jooksu kaheksast maailmakarikavõistlusest neli ja saavutas sellel alal maailma edetabelis 1. koha. Kuid Milwaukee olümpiakatsetel libises Jackson 500 m jooksus ja saavutas kolmanda koha. Kvalifikatsioon on garanteeritud ainult kahe parema hulka.

500 m jooksus esimesena lõpetanud Bowe teadis, et tema parimad võimalused Pekingi mängude medaliks olid 1000 ja 1500 m jooksus, mistõttu loovutas ta oma kvalifikatsioonikoha 500 m jooksus Jacksonile. (Bowe kvalifitseerus hiljem 500 m jooksuks, kui USA sai täiendava kvoodikoha.)

See olümpiavaimu kehastus tõi mõlemale naisele medalid.

"On raske ette kujutada, et keegi teeks teie heaks midagi nii suurt ja see oli lihtsalt liigutav, et keegi minusse nii palju uskus," ütles Jackson. „Olin väga tänulik ja olen maailma pärast põnevil, et maailm näeb, kui hämmastav inimene ta on. Toetus, mida ta selle eest sai, on olnud suurepärane.

Kui Jackson 500 m jooksus kulla võitis, jagasid tema ja Bowe pisarsilmi. Selleks ajaks, kui Bowe medali võitis, oli Jackson juba tagasi osariigis maandunud. Ta saatis oma meeskonnakaaslasele häälsõnumi, milles õnnitles teda.

Jackson pole veel kodus olnud. Pärast keerulist meediareisi, et rääkida oma kogemustest Pekingis, liitub ta oma meeskonnaga, et lõpetada ülejäänud kiiruisuhooaeg. Võistlused Norras ja Hollandis on kirjas.

Pärast hooaja lõppu ootab ta pikisilmi oma isa kohtumist ning taaskohtumist oma kahe kassi ja koera Winniega kodus Salt Lake Citys, kuhu Jackson treenima kolis.

Praegu omandab Jackson kandidaadikraadi kinesioloogias ja soovib omandada ka magistriõppe biomehaanika alal. Tema bakalaureusekraad on materjalitehnoloogia erialal ja kui ta kiiruisutamisest loobub, loodab ta jätkata sponsor Toyotaga ning töötada nende mobiilsuse ja liikumisvabadusega seotud tehniliste projektidega.

Kuid ta ei saa praegu isegi mõelda pensionile jäämisele. Kaelas rippuv läikiv kuldmedal tuletab talle meelde, kui palju ta sellel spordialal veel korda saata suudab.

"Ma arvan, et see pole mind ikka veel päris tabanud," ütles Jackson. "See on olnud hämmastav ja see on lihtsalt veelgi lahedam, kui ma arvasin, et see on lühikese aja jooksul, mil olen suutnud seda ette kujutada. Enne novembrit ei tundunud see tegelikult võimalik. Ma mõtlesin: "Oleks väga vinge jõuda olümpial medalile.""

Jacksoni kuldmedal on USA kiiruisutamise verstapost – nii jääl kui ka väljaspool seda.

Tema oma oli USA jaoks esimene individuaalne kuldmedal pikaraja kiiruisutamises pärast Shani Davise võitu 2010. aastal – ja esimene ameeriklannale pärast Chris Wittyt 2002. aastal. 500 m jooksus oli Jackson esimene USA naine, kes võitis pärast Bonnie Blairi. aastal 1994.

Veelgi enam, Jackson on esimene mustanahaline naine, kes võitis taliolümpiamängudel individuaalalal kuldmedali. 2022. aastal tundub seda raske uskuda. Aga kui Jackson on lõpetanud, saab täiesti uus põlvkond tüdrukuid inspiratsiooni jääle löömiseks.

"See tundub hea vastutusena, tead? Tahan alati olla hea eeskuju, kui vähegi võimalik,” sõnas Jackson.

Tema käegakatsutav elevus kulla võitmise üle ja puhas suhtelisus – medalitseremoonial nuttis ta nii kõvasti, et pani medali kogemata selga – on teinud temast üleöö staari.

Tegelikult oli Twitteri suhtluse kohaselt @ErinJackson480 kogu mängude jooksul kõige rohkem säutsitud konto; sportlaste arvestuses oli Jacksoni oma teine, jäädes alla vaid Shaun White'ile. (Teised olid Nathan Chen, Mikaela Shiffrin ja Chloe Kim.)

Jackson oleks au, kui mõni noor tüdruk, kes teda Pekingis võistlemas vaatas, saaks inspiratsiooni proovima kiiruisutamist või mis tahes võistlusspordiala. Tema peamine nõuanne: kui tunnete, et midagi on liiga raske saavutada või selle kallal töötama hakata, on peamine teha see esimene samm. Ärge mõelge sellele tervikuna.

Jacksoni jaoks oli see esimene samm jääle. Ta võttis vastu kõik võimalused end parandada – isegi kui see tähendas väikeste lastega uisutamistundides osalemist. "Kui saaksin, tahaksin isegi üht teist inimest inspireerida proovima kõike, mida nad proovivad," ütles ta.

“Uue spordialaga alustamine oli suhteliselt hilja; Olin vahetuse ajal 25-aastane," rääkis Jackson. "Kuid kunagi pole liiga hilja alustada oma võimatut."