Seal on vana kooli MLS-lahendus MM-i seiskamisaja jaoks

Kõigist 2022. aasta jalgpalli maailmameistrivõistluste varajastest arengutest võib mängu tuleviku seisukohast kõige olulisem olla üllatavalt palju vaheaega, mille ametnikud on lisanud mänge mängudele.

FIFA juhendamisel on turniiri kohtunikud poolaegade ja mängude lõppu pikendanud seni ajaloolises ulatuses, kusjuures pooli venitatakse mõnikord kuni 15 minutit ehk 33%. Selle tulemusena tõstavad mõned uuesti esile idee võtta kasutusele staadioni kell, mis peatub kohtuniku äranägemisel, et mängijad ja juhid teaksid vähemalt, kui palju aega veel valmistuda.

See on õiglane tunne. Kuid tasub ka meeles pidada, et Major League Soccer proovis kunagi midagi sarnast, ehkki teisel põhjusel.

Kui MLS käivitas 1996. aastal, et anda USA-le esimene tippliiga väliliigas pärast NASL-i 12 aastat tagasi kokkupanemist, sisaldas see mitmeid funktsioone, mille eesmärk oli muuta spordiala atraktiivsemaks tavapärastele Ameerika spordisõpradele.

Kõige meeldivamalt on meelde jäänud ilmselt üks-ühele vahelöögi stiilis löök, mille käigus otsustati täisajal liigamängud, kus võitja teenis ühe punkti ja kaotaja jäi punktita. Samuti oli play-off sarja formaat kolmest parim ja Ameerika jalgpalli staadionidena ehitatud mängupaikade mõõtmete tõttu on võistkondadel lubatud kasutada FIFA praegustest 70 jardi soovitustest palju kitsamaid väljakuid.

Ning 1996. aasta MLS-i matšide kell trotsis rahvusvahelist mudelit ja peegeldas teisi populaarseid Ameerika spordialasid, lugedes igal poolajal 45:00-st 0:00-ni. Olulise mänguseisaku korral andis kohtunik ajamõõtjale signaali kella seiskamiseks. Ja kui kell nullis, peatus mäng kohe.

Kulus 10 aastat, enne kui MLS loobus täielikult oma ainulaadsetest reeglitest ja võttis vastu Rahvusvahelise Jalgpalliliidu juhatuse mänguseadused. Kuid loenduskell kestis ainult 1999. aastani ja selle eluea jooksul oli palju piiranguid.

Kõige üllatavam võib olla see, et kuigi teoreetiliselt võib see mänguseisakutele truumaks muuta, siis tegelikult lühendas see tõenäoliselt mänge. Kohtunikud olid suhteliselt konservatiivsed ja andsid siis ajamõõtjale signaali kella seiskamiseks, tehes seda tavaliselt ainult pikemate vaheaegade puhul. See ei ole kooskõlas mänguseadustega, mis tähendab, et seiskamisaega tuleks hinnata järgmistel põhjustel (otsene tsitaat IFAB-i seadustest):

• asendused
  • vigastatud mängijate hindamine ja/või eemaldamine
  • aega raiskama
  • distsiplinaarkaristused
  • võistlusreeglitega lubatud meditsiinilised seisakud, nt joogipausid (mis ei tohiks ületada ühte minutit) ja jahutuspausid (üheksakümmend sekundit kuni kolm minutit)
  • VAR-i „kontrollide” ja „ülevaatamistega” seotud viivitused
  • mis tahes muu põhjus, sealhulgas oluline viivitus taaskäivitamisel (nt värava tähistamine)

Lisaks põhjustas loenduskell erinevuse poolaegade ja mängude lõppemises. Täpsemalt, võistkonnad, kes surusid hilinenud viigi- või võiduväravale, pidid kellal silma peal hoidma, sest mäng lõppes sõna otseses mõttes hetkel, kui see tabas 0:00. Praeguse aja järgimise vormi puhul on üldiselt mõistetud, et kohtunikud lubavad rünnakul jätkuda ka siis, kui tehniliselt seisakuaeg peaks lõppema.

Kuid neid ajastusreegleid kasutatakse endiselt USA keskkooli- ja kolledžijalgpallis (kus need eelnesid MLS-ile) ja need võiksid olla teejuhiks, kui staadionil oleks tõeliselt hoogu võtta staadioni kell, mis peegeldaks paremini kohtunike jälgimist.

Ja praegu professionaalsel tasemel saadaoleva tehnoloogiaga töötavad need praegu tõenäoliselt paremini kui enam kui kaks aastakümmet tagasi. Kella seiskumisest võib märku anda häälsideseadmete kaudu, mida matši ametnikud regulaarselt kannavad, või võib-olla isegi seda kontrollitakse käeshoitava seadmega, mida kohtunik mängu ajal kariesib.

Ja on olemas viise, kuidas vältida MLS-i ebamugavat äkilist lõppu. Üks võimalus on panna ekraanile kaks samaaegset kella, üks, mis tähistab kulunud aega ja teine, mis tähistab kohtunike kella. Kui esimene tabab 45 või 90 minutit, siis nad tarduvad – nagu praegugi –, jättes viimaste minutite kontrolli endiselt ainult kohtuniku hooleks.

Muidugi võib ka ülemäärase seisakuaja kaebus iseenesest laheneda. Teisipäevastes kohtumistes oli Taani ja Tuneesia, Mehhiko ja Poola ning Prantsusmaa ja Austraalia mängudele lisandunud aeg rutiinsemate parameetrite piires. Kui kohtunikud peavad oma sõna seiskumiste eest rangemalt kompenseerida, võivad seisakud ise väheneda.

See mitte ainult ei piira ajaraiskamist, vaid võib muuta ka tugeva pressimise – mis toob oma olemuselt kaasa rohkem vigu, rohkem ekslikke puudutusi ja rohkem seisakuid – vähem ahvatlevaks, sest pikemate mängude mängimiseks on vaja lisaenergiat.