Seattle Seahawks võib-olla peab Geno Smithiga QB olukorra ümber mõtlema

Seattle Seahawks ei pruugi lõppude lõpuks play-off'i jaoks olla.

Pärast Seahawksi 24:10 kaotust Kansas City Chiefsile 16. nädalal langes Seattle seisule 7:8. Kaotus oli Seattle'ile viies kaotus viimase kuue mängu jooksul.

See tähistas ka Geno Smithi edasist taandarengut.

Pärast sensatsioonilist hooaja algust on 32-aastane tagamängija lõpuks maha jahtunud. Viimase kolme mängu jooksul on Smithi söötjate reiting kõigil võistlustel langenud alla 91.0.

Enne 13. nädalat oli Smithil vaid kaks seda tüüpi mänge.

Olles vastamisi allajäänud Chiefsi kaitseüksusega – nad tõusid liigas mängu edetabelis 20. kohale, lastes keskmiselt 23.0 punkti mängu kohta –, ei saanud veteranist tagamängija õhu kaudu midagi korda saata.

Smith viskas esimesel poolajal kõigest 81 söödujardi – DK Metcalfile 71 – ja sai kõigest 130 söödujardi, kui Seattle võttis mängu üle, kui mängu viimase ründesõiduni oli jäänud vähem kui viis minutit. On selge, et juhtiva vastuvõtja Tyler Locketti puudumine mõjutas oluliselt Seahawksi võitlust keskpärase kaitseüksuse vastu.

Seahawks ei löönud touchdowni enne, kui mäng oli käeulatusest väljas, kui oli jäänud veidi üle kahe minuti.

See ei tähenda, et Smith oleks Seattle'i surma põhjuseks pärast hooaja algust 6-3 ja NFC West juhtimist esimese üheksa nädala jooksul. Suurim süüdlane on tegelikult Seahawksi jooksukaitse, mis tuli 16. nädalal, võimaldades viimase kolme mängu jooksul 161.1 sööstjardi mängu kohta.

Siiski on ilmne, et Smith ei pruugi kogu 17 mängu pikkuse perioodi jooksul säilitada seda eliitvormi, mida ta hooaja alguses näitas.

See pole just üllatav, arvestades, et Smith oli oma karjääri jooksul teeninud kaasmängijana, kuna ta pole pärast 2014. aasta hooaega põhikohaga alustanud.

Smith on tõestanud, et on selles liigas tõepoolest alustav tagamängija. Mängu sisenedes on 32-aastane endiselt juhtis liigat täituvusprotsendilt (71.4%), mis oleks NFL-i ajaloos ühe hooaja kõrgeim näitaja. 2022. aasta Pro Bowler sisenes samuti 16. nädalasse neljandal kohal touchdowni söötudes ja möödujate reitingus teisel kohal.

Siiski on ta visanud ka kulukaid vaheltlõiget Seattle'i play-off'i lootustega – sealhulgas ühe lõpptsoonis neljanda veerandi keskel Chiefsi vastu –, kusjuures viis neist on tulnud ainuüksi viimase viie nädala jooksul. Võrdluseks, Smith viskas hooaja esimese 10 mängu jooksul vaid neli vaheltlõiget.

Seattle alustas hooaega madalate ootustega, kuna paljud vaatlejad usuvad, et Seahawks on liiga halvim meeskond.

Seahawks on sel hooajal kindlasti ootusi ületanud ja see on suuresti tingitud Smithi mängust. Arvestades, et 8. nädalal kaotasid ka sellised wild cardi play-offi kandidaatid nagu New York Giants (7-1-7) ja Detroit Lions (8-16) võtmemängud, on Seattle'il siiski võimalus play-off'i koht saavutada. Hooaja kahel viimasel nädalal lähevad nad vastamisi meeskondadega, kes kaotavad rekordeid New York Jetsis ja Los Angeles Ramsis.

Seda arvestades on Seahawksil järgmisel aastal kaks esimese ringi drafti valikut. Tõenäoliselt on neil üks viie parima valik pärast Russell Wilsoni tehingut Denver Broncosega.

Seattle peaks kindlasti tugevdama oma esiseitsmekest domineeriva sööduründaja või esiseitsme mängijaga. Siiski võivad nad kaaluda oma teise valikuga tagamängija valimist, eriti kui arvestada, kui sügav on 2023. aasta tagamängija klass.

CBS Sportsi Ryan Wilson tegelikult prognoosib Seahawksi Florida ülikooli tagamängija Anthony Richardsoni 15. aasta NFL-i drafti üldvaliku 2023. kohta. Wilson selgitab, kuidas Smith ei pruugi olla Seattle'is pikaajaline vastus.

"Geno Smithil on olnud fenomenaalne hooaeg ja on põhjust arvata, et ta väärib 23. aastal Seahawksi startijat. Kuid praegu on ta sõlminud üheaastase lepingu ja isegi kui Seattle toob ta näiteks kaheks aastaks tagasi, on see Richardsoni jaoks parim juhtum, kes võib vajada aega, et rolli sisse kasvada. Ta on selles klassis üks põnevamaid väljavaateid. Jah, tal on vähe kogemusi, kuid tema füüsilised tööriistad on haruldased.

Enne Seahawksi hiljutist libisemist – kui nad olid veel 6:4 – prognoosis üks NFL-i peadirektor, et Smith sõlmib kas 30–35 miljoni dollari suuruse lepingu aastas või saab frantsiisisildi. See kõlab mõeldes peaaegu õigesti Over The Cap prognoosib ka Smithi lepingu hindamist umbes 37 miljonit dollarit aastas.

"Ma arvan, et 30 [miljonit] kuni 35 miljonit dollarit hooaja kohta on õige," ütles üks peadirektor ütles Yahoo Sportsile. "Kuigi mind ei üllataks, kui nad kasutaksid tema peal frantsiisisilti lihtsalt selleks, et kindluse mõttes veel aasta kuluks."

Olenemata sellest, kas Seahawks pääseb play-offi või mitte, on Smith kahtlemata teeninud alustava töökoha järgmisel hooajal.

Siiski on põhjust muretsemiseks, kas Smith on pikaajaline vastus frantsiisi tagamängijana või mitte.

Smith on kindlasti Seahawksi frantsiisi tagamängija, kes alustab hooajavälist hooaega. Seattle peab aga otsima oma tuleviku tagamängijat, juhuks kui Smithi 2022. aasta hooaeg miraažiks osutub.