Peatreenerid peaksid valmistuma pikemaks MM-i vigastusajaks

Kui Inglismaa jalgpalli MM-i avamängus Iraaniga 90 minuti järel tõusis neljas ametniku tahvel, olid paljud fännid üllatunud, nähes sellele numbrit kümme.

Teine poolaeg oli olnud suhteliselt vaba seisakutest, kuid see ei takistanud 14-minutilist vigastusaega lõpuks mängimast.

Inglismaa 6:2 võidumängu esimese poolaja suur lisaaeg oli rohkem ootuspärane pärast Iraani väravavahi Alireza Beiranvandi peavigastust. Kuue või seitsme minuti asemel oli esimese poolaja vaheaeg 15 minutit.

Inglismaa – Iraan sai mõlemal poolajal hiliste väravate tõttu lisaaega 29 minutit.

See on olnud selle MM-i senine suundumus – Holland ja Senegal mängisid teisel poolajal XNUMX-minutilist vaheaega ning USA mängis sama palju oma matši teisel poolajal Walesiga.

2022. aasta Katari MM-i esimeses neljas mängus on keskmiselt 17.5 minutit vaheaega.

See on trend, mis tõenäoliselt jätkub. FIFA kohtunike juht, Pierluigi Collina, on varem öelnud, et FIFA soovib mänguseisakuid täpsemalt jälgida.

Mängukella täpsel seiskamisel on positiivseid külgi. See peaks vähendama ajaraiskamist, mida mõned meeskonnad teevad, kui nad hoiavad viigist või napist eduseisust.

Meeskonnad võivad sageli kogu mängu jooksul aega raisata, siis näevad neljanda kohtuniku tahvlile umbes kolm või neli minutit. Kuid iga mänguseisaku korral on meeskonnad vähem tõenäoline, et saavad ajaraiskamise tõttu eelist.

Teisest küljest, kui see suurte vaheaegade trend jätkub, muudab see jalgpallimatšid senisest pikemaks.

Kui tavalisel mängul oli esimesel poolajal antud umbes üks-kaks minutit ja teisel poolajal kolm-neli minutit, siis MM-il seni antud lisavaheaeg võib kokku võtta umbes pool mängu kaheksandikfinaali lõpuks.

See lisajalgpall võib mängijaid rohkem väsitada ja tuua kaasa rohkem vigu matši lõpus, kui väsimus hakkab mõjutama keskendumisvõimet.

Peatreenerid vajavad selle lahendamiseks plaani.

Esiteks võiksid nad proovida ennetada väsimuse tekkimist, kasutades mängude ajal kõiki viit vahetust.

Seni on kõik viis vahetust kasutanud vaid Inglismaa, Iraan ja USA (Iraan kasutas põrutusreegli tõttu kuus) ning Inglismaa peatreener Gareth Southgate suutis 76. minutiks kõik oma vahetused ära teha, andes oma ründavatele mängijatele puhkust. enne oma matši USA-ga.

Kui tulemused lähevad omasoodu, võib grupimängude viimaseks ringiks oma koosseisu vahetamine anda mõnele peatreenerile turniiri hilisemas etapis eelise.

Ka need võistkonnad, kelle koosseisus on palju sügavust, võiksid sellest kasu saada, kuna lisavaheaeg tähendab, et vahetusmängijad või varumängijad veedavad väljakul rohkem aega, kui nad muidu oleks võinud, nii et nende mängijate kvaliteet mõjutab mänge tõenäolisemalt.

Kitsast eduseisust hoidmine võib olla keerulisem, sest värava löömiseks piisab vaid ühest keskendumisnõrkest.

Mehdi Taremi 102. minuti penalti Iraani eest Inglismaa vastu oli parim viimast MM-il löödud väravat väljaspool lisaaega või penaltiseeriaid. See värav tuletab Gareth Southgate'ile meelde hetkeks väljalülitamisega kaasnevaid ohte, kuid kuna mängijad tunnevad suurema tõenäosusega väsimuse tagajärgi, peavad treenerid vaatama, kuidas nad suudavad mängu lõpus oma pooled keskenduda.

See täiendav vaheaeg võib julgustada mõnda meeskonda püüdma lüüa teist väravat, et mängud katkestada, selle asemel, et püüda hoida üheväravalist edu kümme minutit kauem, kui nad on harjunud. Samuti võivad mõned taktikad, nagu vastase pidev survestamine, mängijad kiiresti väsitada ja peatreenerid võivad vajada ümber mõtlema, kuidas nad sellist taktikat kasutavad.

Tundub, et iga jalgpalli MM toob esile mõne veidruse või reeglimuudatuse, millega peatreenerid peavad arvestama. 2018. aasta Venemaal tähendas videoabikohtunike kasutamine seda, et meeskonnad ei pääsenud enam nii lihtsalt karistusalas “pehmetest” vigadest. 2022. aasta Kataris näib ainulaadne väljakutse, mille FIFA reeglid peatreeneritele on esitanud, see ajamõõtmise muudatus.

Treenerid, kes suudavad oma mängijaid pikkadeks vaheaegadeks kõige paremini kohaneda ja ette valmistada, võiksid anda endale vastaste ees väikese eelise.