Varasemad väravad MM-finaalis võivad olla pigem needus kui õnnistus

Kuna 2022. aasta Katari maailmameistrivõistlused jõuavad väljalangemise faasi, on esimene skoori tegemine olulisem kui kunagi varem. Uuringud on leidnud, et avavärava löömine annab meeskondadele MM-i väljalangemismängudes rohkem kui 80% võiduvõimaluse, välja arvatud üks suur erand.

Kui Kieran Trippier 5. aastal MM-i poolfinaalis Horvaatia vastu 2018. minutil karistuslöögist värava lõi, võisid Inglismaa fännid arvata, et neil on üks jalg finaalis.

Ja mõni aasta hiljem, 2021. aastal oli inglane Luke Shaw UEFA Euro 2020 finaalis palli võrku löönud, enne kui mõned fännid olid isegi oma kohale jõudnud.

Kuid mõlemal korral oli Inglismaa kaotaja poolel.

Mõned võivad nimetada seda "tüüpiliseks Inglismaaks", kuid tegelikult võib väga varajane punktide löömine olulistes mängudes mõnikord olla pigem needus kui õnnistus.

See kehtib eriti MM-finaali kohta.

Rootsi spordivideolahenduste firma Spiideo, kes töötab Hispaania ja Horvaatia koondistega, tegi koostööd Oxfordi ülikooli statistikaeksperdi Matthew Penniga, et uurida, kuidas mõjutab avavärava löömise aeg meeskondade võiduvõimalusi.

Nad leidsid, et MM-i väljalangemismängus esimese värava löömine annab meeskonnale 82% võimaluse matš võita. Esimeste väravate aegu vaadates näitasid andmed, et avavärava löömine 75. ja 90. minuti vahel annab võiduvõimaluseks 97%. Kui avavärav lüüakse mängu esimese 15 minuti jooksul, langeb see võiduvõimalus 77%-ni, kuna vastasel on rohkem aega mängu tagasi tulla.

See viitab sellele, et pole üllatav, et väravate löömine annab meeskondadele parima võimaluse võita MM-i väljalangemismäng.

Kui aga rääkida tegelikust MM-finaalist, siis väga varajased väravad üldjuhul võiduni ei vii.

Penn ütleb, et kaheksast MM-finaalturniirist, kus avavärav löödi esimese 15 minutiga, on kaheksast esimesena värava löönud meeskonnast kuus mängu kaotanud.

Viimati juhtus see 2006. aastal, kui Zinedine Zidane viis Prantsusmaa seitsmendal minutil penaltist juhtima, enne kui Marco Materazzi viigistas 19. minutil. Itaalia võitis selle finaali karistuslöökidega.

Võimalikult kaotanud pool asus juhtima ka finaali esimese 15 minutiga 1974., 1962., 1958. ja 1954. aasta maailmameistrivõistlustel, samuti 1966. aastal, kui Lääne-Saksamaa lõi 12. minutil värava enne Inglismaa 4-võiduna tagasitulekut. 2 lisaajal.

Penn ütleb, et "see viitab sellele, et varajane värava löömine ei pruugi olla MM-finaalis nii kasulik" ja et see võib olla isegi "psühholoogiliselt ebasoodne".

Paljudes neist finaalidest suutis avavärava löönud meeskond kiiresti viigistada. Inglismaa oli 18. aasta 1966 minuti järel võrdsel tasemel ja 1974. aasta Hollandi varajase eduseisu tühistas Lääne-Saksamaa 25 minuti pärast. 1954. aastal suutis Ungari kaheksa minuti pärast 2:0 juhtima, kuid Lääne-Saksamaa viigistas seisu 18 minutiga, enne kui võitis lõpuks 3:2.

Spiideo tooteosakonna asepresident Fredrik Ademar ütleb, et varajane skoorimine "võib sageli lõppeda suurema survega ja mängude hoogu muutmisega" ning et kuigi tõenäosuse osas suurendab see teie võiduvõimalusi, peavad meeskonnad olema taktikaliselt mõlemad. ja vaimselt valmis nendeks hetkedeks”, et varajane edumaa muutuks võiduks.